تبلیغات

mouse code

كد ماوس

هوافضا

هوافضا
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
سطح مطالب وبلاگ در چه سطحی است؟


 خداكرمی گفت كه تعداد شركت های هواپیمایی در كشور به 21 شركت می رسد و سه شركت ایران ایر، ماهان وآسمان بیشترین سهم را در جابه جایی مسافر و بار دارا هستند.

هواپیما

در گزارشی که معاون سازمان هواپیمایی کشور ارائه کرد، تعداد پروازهای داخلی و بین‌المللی 650 پرواز ،450 پرواز عبوری وقابلیت كنترل بیش از 3000 پرواز عنوان شده بود.

مصرف 3 میلیون لیتر سوخت در روز

او سپس به مشكلات فراروی صنعت هوانوردی پرداخت وپایین بودن نرخ مصوب ارائه خدمات هوائی، تحریم، كمبود ناوگان وبالا بودن سن ناوگان واثرات مستقیم افزایش نرخ سوخت در طرح هدفمندی یارانه‌ها را از مهمترین مشكلات این صنعت برشمرد.

خداکرمی گفت: مصرف روزانه سوخت ناوگان هوایی کشور حدود 3 میلیون لیتر است که در صورت افزایش قیمت سوخت ناوگان از 100 تومان به 400 تومان، به ازای هر 100 تومان افزایش، 4 دلار به قیمت تمام شده خدمات حمل و نقل هوایی افزوده خواهد شد. او افزود: البته شرکت های هواپیمایی همچنان سوخت مورد نیاز خود را با همان نرخ 100 تومان تامین می کنند که این نوعی رانت است که شرکت های داخلی از آن بهره مند می شوند.

نرخ غیر واقعی خدمات حمل و نقل هوایی

خداكرمی، نرخ مصوب خدمات هوایی را غیر واقعی خواند ؛ از آن جهت که این نرخ با افزایش قیمت سوخت، افزایش نرخ تبدیل نرخ ارز، افزایش قیمت خدمات هوانوردی، هزینه های تعمیر و نگهداری و البته تورم همخوانی ندارد.

سرپرست معاونت بین الملل سازمان هواپیمایی، سپس به مشكلات ناشی از بالا بودن عمر ناوگان اشاره كرد و گفت: بالا بودن متوسط سن ناوگان منجر به افزایش هزینه های ناشی از قدیمی بودن ناوگان نظیرهزینه‌های سوخت، تعمیر و نگهداری شده است و از سوی دیگر، تربیت خلبانان با اقتضائات تکنولوژی روز را ناممكن می سازد.

بالا بودن متوسط سن ناوگان منجر به افزایش هزینه های ناشی از قدیمی بودن ناوگان نظیرهزینه‌های سوخت، تعمیر و نگهداری شده است و از سوی دیگر، تربیت خلبانان با اقتضائات تکنولوژی روز را ناممكن می سازد

اگرچه او براین عقیده است که سن ناوگان تا کنون نقش عمده ای در سوانح هوایی ایران نداشته، اما آن را به عنوان خطری با لقوه مورد اشاره قرار داد. به گفته او، متوسط عمر ناوگان شركت های هواپیمایی داخلی به 21 سال می رسد كه متوسط عمر ناوگان شركت هواپیمایی آسمان با 4/17 از متوسط عمر ناوگان سه شركت هواپیمایی ایران ایر با 4/21 سال، ماهان با 5/21 سال وكیش ایر با3/19 سال كمتر است.

آشنایی با سیستم های ناوبری هواپیما (1)

خداکرمی همچنین گفت که سهم شرکت هواپیمایی ایران ایر از جابه جایی بار و مسافر 32 درصد ، ماهان 20 درصد، آسمان 10 درصد و كیش ایر نیز 8 درصد برآورد شده است.او از كمبود ناوگان هوایی به عنوان یکی از مشکلات صنعت حمل و نقل هوایی در ایران نیز سخن گفت و افزود: در سال 1389 تعداد ناوگان مورد نیاز حدود 171 فروند بوده است كه این تعداد در سال 1393 به 231 فروند هواپیما می رسد.

خداكرمی ویژگی هواپیماهای مناسب در ناوگان ایرلاین های ایرانی را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: ناوگان ایرلاین ها باید از نوع هواپیماهای مناسب غربی باشد كه داشتن مركز تعمیرات قابل اتكا واستفاده از خدمه پروازی مجرب ایرانی در بهره برداری از هواپیما نیز از دیگر ویژگی های مورد ارزیابی در این ناوگان است.

اما هنگامی كه خداكرمی پیرامون مشكلات ایرلاین ها سخن می گفت نخست به مشکلات و محدودیت های مربوط به نیروی انسانی اعم از محدودیت های جذب و استخدام و آموزش پرسنل به دلیل مشکلات مالی اشاره كرد و در ادامه برفقدان سیستم سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای راهبری ایرلاین که ناشی از مسائل مالی، مدیریتی، کمبود پرسنل با تجربه و متخصص است، دست گذاشت.

ناوگان ایرلاین ها باید از نوع هواپیماهای مناسب غربی باشد كه داشتن مركز تعمیرات قابل اتكا واستفاده از خدمه پروازی مجرب ایرانی در بهره برداری از هواپیما نیز از دیگر ویژگی های مورد ارزیابی در این ناوگان است

پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم هوایی

به عقیده اوتشکیل کنسرسیوم شرکت های هواپیمایی با حضور شرکت هایی كه از زیرساختهای لازم جهت فعالیت در بازار حمل و نقل هوایی کشور برخوردار نیستند می تواند تا حدودی مشكلات این صنعت را برطرف سازد. شركت هایی كه به گفته او با الزامات مربوط به ساختار دولتی و پروازهای تكلیفی دست به گریبانند و البته ازغیراقتصادی بودن فعالیت و تحمیل هزینه‌های گزاف رنج می برند. او گفت: خدمه پروازی شركت های بزرگ هواپیمایی كشور در طول سال های گذشته در قالب مهاجرت به خارج از کشور یا جذب در سایر شرکت های هواپیمایی داخلی از این سیستم خارج شده اند.

او راهكار تجاری شدن فعالیت این شركت ها را در حذف پروازهای تکلیفی این شرکت ها و ایجاداستقلال در مدیریت منابع انسانی و دارائی های ثابت آن ها دانست و البته پیش بینی كرد كه درصورت پیروی از این راهكار، ظرف مدت 2 سال این شرکت ها به یک بنگاه سودده تبدیل شوند و زمینه واگذاری آن به بخش خصوصی نیز فراهم خواهد شد.

هواپیما

سایه رخوت بر سر ایرلاین های ایرانی

سرپرست معاونت امور بین الملل سازمان هواپیمایی البته انتقاداتی را نیز به عملکرد شرکت های هواپیمایی داخلی وارد کرد و گفت: شرکت های داخلی برای جذب مشتری نیازی به رقابت نمی بینند . برای مثال اکنون در آستانه فرا رسیدن نوروز سازمان هواپیمایی از ایرلاین های ایرانی درخواست کرده است که برنامه نوروزی خود را ارائه دهند. این درحالی است که شرکت های هواپیمایی امارات و ترکیه از دوماه پیش برنامه نوروزی خود را به سازمان اعلام کرده اند.

مشكلات ناشی از تحریم، موضوع دیگری بود كه خداكرمی به آن اشاره كرد ؛ مشكلاتی كه درخرید هواپیمای نو، تامین قطعات هواپیما، مشكلات تهیه سوخت در برخی فرودگاه ها، تعلیق فعالیت ایران ایر در اتاق تهاتر یاتا ومشكلات ماهان ایر در سیستم رزرواسیون خود را نشان داده است.

آزاد سازی در سال سوم برنامه پنجم توسعه

او گفت: ماده 161 برنامه پنجم توسعه نسبت به آزاد سازی كامل نرخ خدمات حمل و نقل هوائی، خدمات فرودگاهی و لغو تخفیفات تكلیفی و هر گونه معافیت در زمینه بهره‌برداری از خدمات ناوبری هوائی، فرودگاهی، و واگذاری اماكن تاکید کرده است؛ ضمن آنکه وزارت راه را نیز ملزم کرده تا نسبت به واقعی کردن نرخ ها در حوزه حمل و نقل هوایی از سال سوم برنامه اقدام کند.

بخش اقتصاد تبیان

[ پنجشنبه 16 شهریور 1391 ] [ 01:02 ب.ظ ] [ محمد بهرامی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

ساعت فلش

كد ساعت

Online User IS