تبلیغات

mouse code

كد ماوس

هوافضا

هوافضا
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
سطح مطالب وبلاگ در چه سطحی است؟


جزییات عملیات جنگی اسراییل علیه ایران برای نخستین بار اعلام شد. کانال 10 اسراییل روز گذشته طی برنامه ای نتایج بررسی های چند هفته ای در مورد طرح عملیات نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران را که در برگیرنده اظهارات چندین تن از افسران بلند پایه ارتش اسراییل می باشد، پخش کرده است.رسانه های داخلی ایران نوشتند: توهمات و اصرار حمله نظامی به ایران بالاخره اسراییل را مجبور کرد تا تهدیدها و به خیال خود فشار هایش را بر علیه ایران بیشتر کند و با شروع جنگ روانی اغاز کننده این حملات باشد.

به گزارش بولتن نیوز از شعبه سیاسی روزنامه ینی مساوات،  جزییات عملیات جنگی اسراییل علیه ایران برای نخستین بار اعلام شد. کانال 10 اسراییل روز گذشته طی برنامه ای نتایج بررسی های چند هفته ای در مورد طرح عملیات نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران را که در برگیرنده اظهارات چندین تن از افسران بلند پایه ارتش اسراییل می باشد، پخش کرده است.  به گزارش این کانال تلویزیونی، اسراییل تا 23 آوریل برای مشخص شدن نتیجه تلاش های دیپلماتیک بین المللی در راستای منصرف کردن ایران از بلندپروازی های هسته ای صبر خواهد کرد.

گفتنی است که دور دوم مذاکرات ایران و کشورهای گروه 5+1 در مورد برنامه هسته ای ایران در سوم خرداد 91 یا 23 آوریل در بغداد برگزار خواهد شد. به گزارش این کانال تلویزیونی اسراییل، چنانچه این مذاکرات نتیجه ای داشته باشد، در آنصورت دستور حمله به تاسیسات هسته ای ایران داده خواهد شد. در این عملیات دهها فروند شکاری ـ بمب افکن، هواپیماهای حامل سوخت، هواپیماهای جنگ الکترونی و بالگردهای امداد شرکت خواهند کرد و هواپیماهای مدرن سازی شده ی ـ اف 15 آی» نیز نقش تعیین کننده در این عملیات خواهند داشت که بمبهای ضد اهداف زیر زمینی را حمل خواهند کرد. گفته میشود که این هواپیماها به حال آماده باش و مسلح در آشیانه ها منتظر فرمان حمله اند. در این عملیات از هواپیماهای شناسایی بدون خلبان « ایتان» نیز استفاده خواهد شد و خانواده های خلبانانی که در این عملیات شرکت خواهند کرد، در مناطق امن و دور از پایگاههای نظامی اسکان داده شده اند.

در این گزارش اعلام شده که اسراییل قدرت از بین بردن کامل توان هسته ای ایران را ندارد و به همین دلیل نیز نیروهای اسراییلی طرح «تهاجم کوتاه مدت و حرفه ای» علیه ایران را تهیه کرده اند. به بار آمدن تلفات نیز در این عملیات پیش بینی شده است. یک افسر ارشد نیروی هوایی اسراییل میگوید که تعدادی از خلبانانی که در این عملیات شرکت خواهند کرد، دیگر باز نخواهند گشت. اسراییل همچنین به این مساله نیز توجه دارد که به دنبال آغاز عملیات علیه ایران، حملات گروههای تندرو و در راس آنها حزب الله لبنان به اسراییل آغاز خواهد شد که ممکن است از 30 سال گذشته به این سو شدیدترین جنگی باشد که در شمال اسراییل در میگیرد.

منابع غربی نیز در این اثنا گزارش می دهند که اسراییل به آمریکا ضمانت داده است تا وقتی مذاکرات گروه 6 با تهران ادامه دارد، عملیات نظامی را آغاز نکند. این در حالی است که مقامات اسراییلی دادن چنین ضمانتی را تکذیب می کنند و متعاقب آویگدور لیبرمن وزیر خارجه اسراییل، اهود باراک وزیر دفاع آن کشور نیز اعلام کرده است که اسراییل چنین ضمانتی به آمریکا نداده است. وی با بیان اینکه انتظار حصول نتیجه ای از مذاکرات با ایران را ندارد، گفته است: «اطمینان داریم که آمریکا سعی در متوقف کردن فعالیتهای هسته ای ایران دارد، ولی امکان حل دیپلماتیک این مساله تمام شده است». وی همچنین با این عنوان که علاوه بر امنیت اسراییل، امنیت جهانی را نیز مد توجه دارند، گفته است که اسراییل عجله ای برای شروع عملیات جنگی ندارند.

گفتنی است که چندی پیش مجله آمریکایی فارین پالیسی با استناد به مقامات امنیتی و دیپلماتهای آمریکایی از وجود طرح توافق مخفی بین تل آویو و باکو برای استفاده اسراییل از اراضی آذربایجان در عملیات علیه ایران گزارش داده بود. نهاد ریاست جمهوری آذربایجان نیز این خبر را کذب و بهتان خوانده است. الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان نیز در جلسه هیات وزیران که 16 آوریل ( 28 فروردین ماه) برگزار شد، با اشاره به این موضوع و بدون آنکه نامی از کسی ببرد، تصریح کرده است که آذربایجان هرگز اجازه استفاده از اراضی خود علیه کشور همسایه را نخواهد داد. وی همچنین با تعبیر درج چنین گزارشاتی در مطبوعات خارجی بعنوان بخشی از هجمه خبری علیه آذربایجان، گفته است: « نیروهایی وجود دارند که درصدد برهم زدن اوضاع منطقه و رو در رو قرار دادن آذربایجان با همسایگانش هستند و در این راستا به تخریبات خبری متوسل می شوند...».

در اینحال، ارمنستان نیز خود را برای مقابله با آثار اقتصادی ناشی از نهاجم احتمالی علیه ایران آماده میکند. تیگران سرکیسیان نخست وزیر ارمنستان در مصاحبه با روزنامه « نزاویسیمایا گازتا» چاپ مسکو گفته است که کشورش مشغول ذخیره کردن ارزاق، سوخت و سایر مایحتاج ضروری است که دست کم بتواند 3 ماه پاسخگوی نیازهای ارمنستان باشد. وی گفته است: « 20 درصد مبادلات اقتصادی ارمنستان با ایران است که در صورت شروع عملیات جنگی علیه ایران، ارمنستان در زمینه مبادلات با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. ارمنستان خط لوله مشترک گاز و شبکه فشار قوی انتقال نیرو با ایران است. جهانگردان ایرانی به ارمنستان سرازیر میشوند و ایران در ارمنستان بانکها و سرمایه گذاریهایی دارد. به این دلیل نیز خودمان را برای هر احتمالی در هر زمینه ای آماده میکنیم».

گفتنی است که در تاریخ اعلام شده از سوی اسراییل برای آغاز عملیات جنگی علیه ایران، مسابقه آوازخوانی « یوروویژن» در آذربایجان برگزار خواهد شد.


نیویورك‌تایمز: اسرائیل اصلاً توان حمله به ایران را ندارد


دو هفته پس از بیانات رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه‌ی 14 بهمن تهران و در حالی‌كه معادله "تهدید" به‌مثابه ابزار عملیات روانی علیه ایران در ادبیات امریكا و به‌ویژه رژیم صهیونیستی شد، روزنامه نیویورك‌تایمز كه در میان روزنامه‌های امریكایی دست اول‌ترین گزارش‌ها را در حوزه دفاعی و هسته‌ای ایران منتشر می‌كند، با انتشار گزارشی به بررسی این موضوع از نگاه كارشناسان و مقام‌های نظامی امریكا پرداخت كه اسرائیل اساساً توان حمله‌ی نظامی به ایران را ندارد.

به گزارش رجانیوز، اهمیت این گزارش در حالی‌ست كه تا پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه‌ی تهران، برجسته كردن تهدید اسرائیل و غیرقابل پیش‌بینی نشان دادن آن، به یكی از دستور كارهای ثابت رسانه‌ها و مقام‌های غربی به‌ویژه امریكایی‌ها تبدیل شده بود. بر اساس این راهبرد، رژیم صهیونیستی به‌عنوان رژیمی معرفی می‌شد كه در معرض تهدید مستقیم ایران قرار دارد و به‌عنوان اقدام بازدارنده، ممكن است به ایران حمله كند.

در این زمینه، یك روز پیش از خطبه‌های روز 14 بهمن رهبری، لئون پانه‌تا وزیر دفاع امریكا حتی برای حمله اسرائیل به ایران، زمان احتمالی را نیز عنوان كرد و گفت كه از بهار تا تیر ماه سال آینده، زمان حمله‌ی احتمالی خواهد بود.

اما طرح صریح راهبرد "تهدید در مقابل تهدید و حتی تحریم" از سوی رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه، به‌طور كلی ادبیات و رویكرد تبلیغاتی غرب و رژیم صهیونیستی را تغییر داد، به‌طوری كه اوباما دو روز بعد در گفت‌وگو با شبكه NBC تأكید كرد كه اسرائیل برنامه‌ای برای حمله‌ی نظامی به ایران ندارد، همچنین نتانیاهو نیز در جلسه وزیران كابینه‌اش خطاب به این وزیران و ژنرال‌های ارتش اظهارنظر در مورد حمله به ایران را ممنوع كرد. همچنین ساركوزی رئیس‌جمهور فرانسه نیز صراحتاً حمله به ایران را "راه‌حل نامناسب" خواند.

نكته‌ی جالب اینكه، اكنون روزنامه نیویورك‌تایمز پا را از این هم فراتر گذاشته و پس از پایین كشیدن فیتیله تهدید ایران به حمله‌ی نظامی، اكنون این رسانه‌ی تأثیرگذار به صراحت، حتی ادعای توان حمله به ایران را یك بلوف می‌خواند.

اسرائیل برای حمله به تاسیسات اتمی ایران به دست کم ۱۰۰ هواپیما نیاز دارد. کارشناسان امریکایی معتقدند که این کشور توانایی لازم برای انجام چنین عملیاتی را ندارد.

روزنامه نیویورک تایمز، با چند کارشناس نظامی امریکایی در مورد توانایی نظامی لازم برای ویران‌سازی تاسیسات اتمی ایران مصاحبه کرده است. پرسش‌های کانونی گزارش "نیویورک تایمز" این است که عملیاتی که با هدف تخریب تاسیسات اتمی ایران صورت گیرد، به چه برنامه و تجهیزاتی نیازمند است و آیا اسرائیل قادر به انجام چنین عملیاتی هست یا نه.

بنا بر گزارش "نیویورک تایمز"، کارشناسان نظامی آمریکایی بر این نظرند که حمله به تاسیسات اتمی ایران برای نیروی هوایی اسرائیل به منزله آزمونی بسیار دشوار است: خلبانان مجبور خواهند بود بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر بر فراز خاک ایران پرواز کنند، باید در میان راه سوخت‌گیری کنند، از پدافند هوایی نیروی نظامی ایران عبور کنند و هم‌زمان چند تاسیسات اتمی زیرزمینی ایران را مورد حمله قرار دهند.بغداد پس از اصابت بمب سنگرشکن در ۲۸ مارس ۲۰۰۳

به گزارش این روزنامه، کارشناسان امنیتی آمریکایی برآورد می‌کنند که اسرائیل مجبور خواهد بود برای انجام چنین مأموریتی دست‌کم ۱۰۰ هواپیما را راهی ایران سازد.

روزنامه نیویورك تایمز می‌نویسد: «تام دانیلون مشاور امنیت ملی در امریکا روز یکشنبه در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، دیدار کرد. طبق گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی، او درصدد است اسرائیل را متقاعد سازد كه از حمله به ایران چشم بپوشد و نخست امکان دهد تا تحریم‌ها، تاثیر خود را نشان دهند.»

اما به گزارش "نیویورک تایمز"، برخی کارشناسان امریکایی مطمئن نیستند که اسرائیل اصلا توانایی نظامی انجام چنین حمله‌ای را دارا باشد. همچنین روشن نیست که بمب‌های آمریکایی سنگر‌شکنی که اسرائیل در اختیار دارد، به قدر کافی قوی باشند که بتوانند به تاسیسات حفاظتی زیرزمینی عمیق ایران آسیب وارد کنند.

برای ویران‌سازی چند هفته وقت لازم است

"نیویورک تایمز" می‌نویسد كه این نگرانی وجود دارد که در صورت حمله هوایی ناموفق اسرائیل، امریکا به داخل کشمکش کشیده شود. به نظر کارشناسان، حتی اگر حجم بالایی از سلاح‌های زرادخانه آمریکا هم به کار گرفته شود، چندین هفته طول می‌کشد تا تاسیسات اتمی ایران ویران شوند. به گفته کارشناسان، در مورد احتمال عملیات انتقامی ایران هم نگرانی بزرگی وجود دارد.

ژنرال دپتولا به نیویورک تایمز گفت: «تنها یک ابرقدرت وجود دارد که توانایی انجام چنین عملیاتی را دارد.» وی افزود: «اسرائیل برای انجام حمله‌های دستچین در اینجا و آنجا خوب است.»

گفتنی است رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه 14 بهمن تهران تأكید كردند:

«یك جمله هم راجع به این تهدیدهاى آمریكا عرض بكنیم. مرتباً تهدید می‌كنند؛ تهدید به این زبان: همه‌ى گزینه‌ها روى میز است! یعنى حتّى گزینه‌ى جنگ. این، تهدید به جنگ است با این زبان. خب، این تهدید به جنگ، به ضرر آمریكاست؛ خود جنگ، ده برابر به ضرر آمریكاست. چرا این تهدیدها به ضرر آمریكاست؟ به خاطر اینكه خود این تهدیدها نشان‌دهنده‌ى عجز آمریكا از مقابله‌ى منطقى و مقابله‌ى گفتمانى است؛ یك گفتمانى در مقابل گفتمان جمهورى اسلامى ندارند؛ نمی‌توانند در میدان مقابله‌ى فكرى و منطقى، براى خودشان غلبه‌اى ایجاد كنند؛ مجبور می‌شوند توسل به زور و تشبث به زور بكنند.

این معنایش این است كه آمریكا جز زور، هیچ منطقى ندارد؛ جز خون‌ریزى، هیچ راهى براى پیش‌برد خود ندارد. این، اعتبار آمریكا را بیش از آنچه كه تاكنون شكسته است، در چشم ملت‌ها و در چشم ملت خودش خواهد شكست؛ این همان چیزى است كه سرنوشت رژیم‌ها را معین می‌كند. آن رژیمى، آن نظامى كه اعتبارش در چشم مردم خودش بشكند، سرنوشتش معلوم است؛ مثل رژیم شوروى سابق. اتفاقاً بعضى از صاحب‌نظران غربى همین چند روز قبل گفتند كه امروز وضع آمریكا و غرب شبیه وضع شوروى سابق در سال‌هاى اواخر دهه‌ى 80 میلادى است كه منجر به سقوط شد.

یعنى وقتى یك رژیمى، یك نظامى از لحاظ گفتمان، از لحاظ منطق، در چشم مردم خودش ساقط بشود، دیگر امیدى به بقاى این رژیم نیست. لذا هرچه تهدید كنند، به ضررشان است. البته آنها و دیگران بدانند -می‌دانند هم - كه ما هم در برابر تهدید به جنگ و تهدید به تحریم نفتى، تهدیدهایى داریم كه در وقت خودش، آن وقتى كه لازم باشد، ان‌شاء اللَّه اعمال خواهد شد.»

شوی تلویزیونی اسرائیل به‌دنبال عصبانیت از دست برتر ایران در استانبول
یکی از شبکه‌های تلویزیونی اصلی در اسرائیل، به‌دنبال دست برتر ایران در مذاكرات "استانبول 2" به انتشار یك شوی تلویزیونی با عنوان جزئیات مفصل درباره حمله احتمالی اسرائیل به ایران درصورت شکست مذاکرات هسته‌ای و تحریم‌ها دست زد.

به گزارش رجانیوز، نكته جالب در این شوی تبلیغاتی كه صرفاً نشان می‌دهد هدف از پخش آن، عملیات روانی برای ترساندن غربی‌ها از عواقب چنین اقدامی برای اقتصادهای آن‌هاست، اذعان به این مسئله است كه ارتش اسرائیل از خسارت‌های زیاد چنین عملیاتی اطلاع دارد و همچنین می‌داند كه این حمله نمی‌تواند كل برنامه هسته‌ای ایران را منهدم كند.

این گزارش در شرایطی منتشر می‌شود كه ماه گذشته زمانی كه نتانیاهو برای دیدار با اوباما به كاخ سفید رفت، به او گفته شد كه اولویت اصلی دولت امریكا جلوگیری از هر گونه تنش است كه می‌تواند افزایش قیمت نفت را به‌دنبال داشته باشد كه این مسئله كاملاً به ضرر اوباما است.

رژیم صهیونیستی با ایجاد فضای روانی تهدید نظامی علیه كشورمان می‌كوشد یك بازی دو نبش را به پیش ببرد تا هم جامعه جهانی از امیدواری به ادامه گفت‌وگوها با ایران منصرف شود و به همان روش قبلی افزودن بر تحریم‌ها (كه هزینه‌های آن مستقیم به مردم اروپا وارد می‌شود نه ساكنان سرزمین‌های اشغالی) ادامه دهد و هم رژیم صهیونیستی در صورت رو به جلو بودن گفت‌وگوها در انزوای بیشتری قرار نگیرد.

در این زمینه، به نظر می‌رسد اظهارات اخیر اوباما نیز مبنی بر اینكه پنجره دیپلماسی برای ایران رو به بسته شدن است، در واقع به منظور آرام كردن مقام‌های تل‌آویو و جدی نشان دادن كاخ سفید در مهار ایران هسته‌ای عنوان شده است،‌ این در حالی است كه بر خلاف این ادبیات گستاخانه، دیپلمات‌ها از فضای مذاكرات استانبول2 برآورد دیگری دارند و عنوان می‌كنند كه حق هسته‌ای ایران در این مذاكرات به رسمیت شناخته شده است.

اما نكته قابل توجه در مورد باج‌خواهی‌های رژیم صهیونیستی در راهبرد تهدید به حمله علیه ایران، گزارش دو ماه پیش روزنامه نیویورك تایمز است. این روزنامه كه معمولاً پیش‌تاز انتشار گزارش‌های دفاعی و امنیتی مربوط به ایران در میان روزنامه‌های امریكایی است، اوایل اسفند ماه جاری و دو هفته پس از بیانات صریح رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه 14 بهمن تهران و تأكید ایشان بر راهبرد "تهدید در مقابل تهدید و تحریم" گزارشی منتشر كرد و با یادآوری جزئیات و محاسبات نشان داد كه رژیم صهیونیستی اساساً نمی‌تواند به ایران حمله كند.

نیویورك‌تایمز: اسرائیل اصلاً توان حمله به ایران را ندارد

بر اساس گزارشی كه وب‌سایت خبری تایمز اسرائیل منتشر كرده، «کانال خبری ۱۰» رژیم صهیونیستی در شوی تلویزیونی كه هفته گذشته پخش کرده است، با خلبانان و افرادی که در جنگ احتمالی اسرائیل علیه ایران شرکت خواهند کرد، مصاحبه کرده است.

این خبرنگار با تاکید بر این که نیروی هوایی اسرائیل «ظرفیت نابودی تمام تأسیسات هسته‌ای ایران را ندارد» به نقل از یک خلبان مورد نظر خود افزوده است: حمله به ایران مانند حمله اسرائیل به راکتور هسته‌ای «اوسیراک» عراق در سال ۱۹۸۱ یا حمله اسرائیل به نیروگاه هسته‌ای سوریه در سال ۲۰۰۷ نخواهد بود. نتیجه این حمله نیز قطعی نخواهد بود. اما نیروی هوایی اسرائیل باید مطمئن شود که به صورت حرفه‌ای ظاهر خواهد شد.

بن دیوید به نقل از برخی افسران و خلبانان نیروی هوایی اسرائیل از خسارات حمله احتمالی اسرائیل علیه ایران سخن گفته و این که امکان دارد برخی از آن‌ها از این ماموریت بازنگردند. طبق این گزارش گفته می‌شود که نیروی هوایی اسرائیل نگران سیستم‌های پیشرفته ضدهواپیما (اس ای) است که به گفته آن‌ها روسیه به کشورهای منطقه (خاورمیانه) فروخته است؛ ایران و سوریه دارای سیستم‌های «اس ای ۲۲» و «اس ای ۱۷» هستند. براساس این گزارش این سیستم‌های ضدهواپیمای ساخت روسیه که ایران و سوریه در اختیار دارند، همان مدل‌های قدیمی‌تر «اف-۱۵» است که قدرت پروازشان بالاتر از قدرت پرواز هواپیماهای اسرائیل است و به همین دلیل، به راحتی هدف حمله قرار خواهند گرفت.

یک خلبان اسرائیلی به بن دیوید گفته است که نیروی هوایی اسرائیل درعین حال هواپیمای بدون سرنشین «ایتان» دارد که گفته می‌شود قادر به پرواز به ایران است و قادر به انجام تمام کارهایی است که به آن فرمان داده می‌شود. الون بن دیوید نیز در تائید این سخنان اعلام کرده است که این حمله موجب تحریک به بروز جنگ در مناطق شمالی اسرائیل و پرتاب موشک ازسوی حزب‌الله لبنان خواهد شد و پس از آن هیچ جای اسرائیل در صلح و آرامش نخواهد ماند. طبق این گزارش به خلبانان اسرائیلی گفته شده که درصورت حمله به ایران و بروز جنگ، خانواده‌های خود را به مکان‌هایی مشخص و دور از پایگاه‌ها ببرند تا از حملات در امان بمانند.

[ چهارشنبه 26 مهر 1391 ] [ 04:22 ب.ظ ] [ محمد بهرامی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

ساعت فلش

كد ساعت

Online User IS