تبلیغات

mouse code

كد ماوس

هوافضا

هوافضا
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
سطح مطالب وبلاگ در چه سطحی است؟


توضیحی مختصر در مورد خود دانشگاه (موقعیت و آدرس و ...)

دانشگاه صنعتی شریف از جنوب، به خیابان آزادی و ایستگاه اتوبوس های تندرو خط آزادی-تهرانپارس و از شمال به ایستگاه متروی دانشگاه شریف منتهی می­شود. از شرق و غرب نیز به خیابان های معروفی نمی­رسد.  دانشگاه دارای درب­های ورودی زیادی است که مهمترین آنها را معرفی می­کنیم. درب آزادی: که در ضلع جنوبی دانشگاه قرار دارد و دقیقاً روبه­روی ایستگاه اتوبوس­های تندرو است. در واقع درب اصلی دانشگاه به شمار می­رود....

درب شمالی: که به مترو نزدیک است. درب شمال غربی: که اکثر بچه­های خوابگاهی از این درب ورود و خروج می­کنند چون مسیر سه خوابگاه اصلی دانشگاه از این درب است. درب نقلیه: که در ضلع جنوبی دانشگاه قرار دارد و به درب آزادی نزدیک است. اکثر اردوها و خروجی اتوبوس­ها از دانشگاه از این درب صورت می­گیرد. درب صنایع : که در ضلع غربی دانشگاه قرار دارد. جنب دانشکده صنایع قرار دارد، به همین دلیل این اسم برای آن انتخاب شده است.

سلف دانشگاه

سلف دانشگاه، دقیقا در وسط دانشگاه قرار دارد. یعنی تقریبا از همه­ی دانشکده ها فاصله­ی زیادی ندارد. چهار طبقه می­باشد. سلف پسران در طبقه همکف و سلف دختران در طبقه دوم است. سالن غذاخوری دارای چند قسمت برای تحویل غذا است و معمولا در روزهای شلوغ هفته، در تمامی این محل­ها، صف­های طولانی تشکیل می­شود. دانشجویان باید در سایت دانشگاه و در قسمت اتوماسیون غذا، غذاهای هفتگی خود را رزرو کنند و با کارت دانشجویی که کارت سلف آنها نیز محسوب می­شود، برای دریافت غذا، به سلف مراجعه کنند. ناهار در سلف توزیع می­شود. برای خوابگاهی­ها، صبحانه و شام در خوابگاه توزیع می­شود. البته صبحانه به صورت ماهانه پخش می­شود. کسانی که کارت دانشجویی خود را در یک روز فراموش کنند، می­توانند با دستگاه­هایی که  در سلف تعبیه شده اند، کد فراموشی دریافت کنند و غذای خود را تحویل بگیرند. در روزهایی که سلف دونوع غذا می­دهد، غذای نوع دوم در قسمتی از طبقه دوم که مربوط به پسران است، توزیع می­شود. اگر دانشجویی غذای آن روز سلف را نپسندید، می­تواند به طبقه سوم سلف که سلف ویژه نام دارد مراجعه کند و هر غذایی که موجود بود را سفارش دهد. کیفیت غذای این سلف، معمولاً از سلف عادی بهتر است. البته قیمت متفاوت است. البته دانشجویان گزینه های دیگری نیز پیش­رو دارند. بوفه دانشگاه نیز غذاهای آزاد به دانشجویان می­فروشد. کیفیت این غذاها نیز قابل قبول می­باشند. یک بوفه­ی دیگر هم وجود دارد که فست فود ارائه می­دهد.(دانشجویان نگران نباشند، خداروشکر گشنه نمیمونند).

این بوفه ها چسبیده به ساختمان اصلی سلف می­باشند. که به ترتیب در ضلع شرقی و شمالی آن قرار دارند.

دسترسی به اینترنت در خوابگاه و دانشگاه

هر دانشکده دارای اتاق کامپیوتر (اصطلاحاً سایت) می­باشد. دانشکده هوافضا، دارای دو سایت مجزا برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد می­باشد. تعداد سیستم­ها محدود می­باشد(در حدود 12 عدد)، به همین دلیل به همراه داشتن لپتاپ خالی از لطف نیست. سالن مطالعه دانشکده نیز جنب سایت قرار دارد و باز هم برای دانشجویان کارشناسی و ارشد مجزا است. برای استفاده از سیستم­های سایت، باید دارای شناسه کاربری و رمز ورود باشید. در همان روزهای اول، طریقه ثبت­نام و عضویت توسط مسئول سایت، توضیح داده خواهد شد. همچنین دانشجویان باید برای دریافت ایمیل دانشگاه به دفتر محاسبات واقع در جنوب دانشگاه، پایین تر از دانشکده عمران، روبه روی درب غربی مسجد مراجعه کنند تا به اسم خود، ایمیل ساخته شده را دریافت نمایند. از این ایمیل معمولا برای اطلاع رسانی به دانشجویان در زمینه های علمی، فرهنگی و در مجموع هر اخباری که مهم باشد، استفاده می­کنند. البته دانشجویان می­توانند برای مکاتبه با اساتید، از این ایمیل که ایمیل رسمی آنهاست، استفاده کنند.

اینترنت در خوابگاه هم وضعیت خوبی دارد و سرعت آن کم از دانشگاه نیست.

خوابگاه ها

خوابگاه های دانشگاه، تقریبا همگی نزدیک به دانشگاه هستند و به­غیر از تعداد کمی از آن­ها، برای رفتن به دانشگاه احتیاج به وسیله نقلیه نیست. خوابگاه طرشت مخصوص پسران: 20دقیقه با پای پیاده تا دانشگاه فاصله دارد. دارای چند بلوک است که اکثر آنها دانشجویان کارشناسی هستند. تعداد دانشجویان ارشد در آن بسیار کم است. دارای فضای سبز عالی، سوله ورزشی، سلمونی و امکانات بسیاری می­باشد. بلوک ها دارای اتاق های 4 نفره می­باشند. خوابگاه طرشت مخصوص دختران: این خوابگاه نیز در محله طرشت قرار دارد. وضعیتی مشابه به خوابگاه طرشت مخصوص پسران دارد. از لحاظ فاصله، نسبت به پسران نزدیکتر به دانشگاه است.

خوابگاه شهید شوریده : با خوابگاه طرشت در یک مسیر قرار دارد ولی کمی نزدیک تر به دانشگاه است. این خوابگاه مخصوص دانشجوهای ارشد پسر است. البته از امسال قرار است که به دختران تعلق بگیرد.

خوابگاه شهید احمدی روشن(خوابگاه زنجان): از بهترین خوابگاه های دانشگاه به­شمار می­رود. هم دانشجویان کارشناسی و هم ارشد پسران در این خوابگاه قرار دارند. به مترو نزدیک است و از لحاظ امکانات رفاهی در سطح قابل قبولی قرار دارد. این چهار خوابگاه از مهمترین خوابگاه­های دانشگاه هستند.

خوابگاه های شادمان، شهید وزوایی و ایساتیس از دیگر خوابگاه­های دانشگاه هستند.

کتابخانه دانشگاه

کتابخانه دانشگاه نزدیک درب شمالی دانشگاه قرار دارد. دارای چهار طبقه می­باشد. طبقه اول سالن مطالع دانشجویان و قسمت اداری کتابخانه است. طبقه اول و دوم محل نگهداری کتاب­ها و بخش امانات می­باشد. طبقه سوم و چهارم نیز مربوط به پایان­نامه­ها و مجلات و نشریات می­باشد. برای عضویت در کتابخانه، کافیست به سایت آن مراجعه کرده و موارد خواسته شده را پر نمایید. سپس با کارت دانشجویی به کتابخانه مراجعه کرده و نسبت به تأیید آن، اقدام نمایید.

ساختمان ابن سینا

این ساختمان محل تشکیل کلاس­هایی است که ظرفیت تشکیل آن کلاس­ها در دانشکده­ها وجود ندارد. مثلاً اگر تعداد دانشجویان یک درس زیاد باشد و یا بنا به دلایلی تعداد کلاسهای دانشکده کافی نباشد.

همچنین محل دفاتر بسیج دانشجویی و برخی از نمایشگاه­های کوچک نیز می­باشد. محوطه فضای سبز جلوی این ساختمان نیز بسیار دل انگیز است. این محوطه به بوفه نیز نزدیک است. به همین دلیل محلی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت دانشجویان می­باشد.

تربیت بدنی دانشگاه

سوله های ورزشی تربیت بدنی دانشگاه دقیقاً کنار درب شمال غربی دانشگاه قرار دارد. کلاس­های تربیت بدنی و تمرین تیم­های رشته­های مختلف دانشگاه در این محل برگزار می­شود. بسیار مجهز است. دانشگاه همچنین دارای استخری ایده­آل در پشت این سوله­هاست. استفاده برای دانشجویان دانشگاه، با ارائه کارت دانشجویی، دو هزار تومان هزینه دارد. دارای سونا خشک، سونا بخار و جکوزی می­باشد. استخر نمونه کشوری شناخته شده است. مابین خوابگاه­ها شهید احمدی روشن و شهید شوریده قرار دارد. دانشگاه یک گروه کوهنوردی نیز دارد که هر ماه به یک قله صعود می­کنند. معمولا قله­ها بالای سه هزار متر هستند. گروه تشکیل شده است از چند کوهنورد حرفه­ای که سایر افراد را با خود همراه می­کنند. جو صمیمی و خوبی در گروه وجود دارد.

ساختمان شهید رضایی نژاد (یونیون سابق) و سالن جابرابن حیّان

این ساختمان را می­توان محل گروه­های متفرقه و جانبی دانشگاه دانست که بسیار مفید هستند. گروه های موسیقی، تئاتر، بازیگری، کوهنوردی و ... به همراه دفتر معاونت فرهنگی، کتابخانه­ی غیر درسی و دفتر مشاوره در این ساختمان قرار دارند. دفتر پست و بانک تجارت نیز به این ساختمان متصل است. اکثر همایش­ها نیز در سالن جابر ابن حیّان واقع در دانشکده شیمی برگزار می­شود. از جمله جلساتی که در آن برگزار می­شود، سخنرانی­های دکتر فرهنگ در این سالن است.

 

بانک­های دانشگاه

بانک ملت و بانک تجارت بانکهای دانشگاه هستند. دانشجویان برای پرداخت فیش های خوابگاه باید به بانک تجارت مراجعه کنند. همچنین در محوطه دانشگاه، عابربانک­های کشاورزی، ملت، تجارت و صادرات وجود دارد.

انتشارات و مسجد

دو انتشارات در دانشگاه وجود دارد. یکی در همان ساختمانی قرار دارد که بوفه، سلمونی، غرفه لوازم جانبی کامپیوتر و لوزام آرایشی و بهداشتی نیز در همان ساختمان هستند و دیگری در محوطه مسجد دانشگاه قرار دارد که به انتشارات مسجد معروف است. جزوه­های درسی را معمولاً میتوانید از این انتشارات تهیه کنید. مسجد دانشگاه چسبیده به خیابان آزادی و واقع در جنوب دانشگاه است. نماز جماعت ظهر و عصر و مغرب و عشاء با شکوه هر چه تمام­تر همه روزه در آن برگزار می­شود. برای اعیاد و شهادت نیز انجمن­های مختلف از جمله انجمن الزّهرا برنامه­های ویژه ای دارند.

آموزش و 000

ساختمان آموزش، نظام وظیفه و امور خوابگاه­ها بالاتر از ساختمان ابن سینا و در قسمت شمالی دانشگاه قرار دارد. دانشجویانی که در اوایل سال اغلب به دنبال گواهی اشتغال به تحصیل هستند، می­توانند به آموزش دانشگاه مراجعه کنند.

کارگاه­ها

پشت دانشکده کامپیوتر، چند سوله بزرگ وجود دارد که مربوط به کارگاه ­ها می­باشند. کارگاه­های  جوشکاری و ورقکاری، ماشین افزار، قالب­بندی، نجاری و غیره در این محل قرار دارند. کلاس­های کارگاه دانشجویان کارشناسی در این محل تشکیل می­شود.

چند نکته مهم :

·         در همان روزهای ابتدایی سعی کنید برای عضویت در کتابخانه، گرفتن کارت دانشجویی، ثبت نام در سایت دانشکده و دریافت ایمیل دانشگاه اقدام کنید.

·         با قوانین مربوط به مقطع تحصیلی خود آشنا شوید تا در دام قوانین دانشگاه گیر نیفتید. دانشگاه به‏شدت پای­بند به قوانین آموزشی است.

·         دانشجویان پسر، حتماً امور مربوط به نظام وظیفه خود را هر چه زودتر انجام دهند.

·         توصیه می­شود که بیشتر وقت خود در روزهای ابتدایی را در دانشگاه سپری کنید و با محل­های مختلف و جو آن آشنا شوید.

آشنایی با دانشکده مهندسی هوافضا در دانشگاه شریف

دانشکده مهندسی هوافضا ساختمانی سه طبقه با نمای سفید رنگ (برعکس سایر دانشکده ها که نمای آجری دارند) است که از شرق به خیابان اصلی دانشگاه، از غرب به دانشکده فیزیک (و دانشکده برق)، از شمال به سوله محل تشکیل نمایش­گاه­ها و از جنوب به محوطه­ی فضای سبز محدود می­شود. به درب جنوبی نزدیک­تر است. موقعیت دانشکده بسیار عالی است زیرا مابین مسجد و سلف قرار دارد و به هردو نزدیک است. طبقه همکف شامل سایت، سالن مطالعه، انجمن علمی، آموزش و تحصیلات تکمیلی، سرویس بهداشتی و 4 کلاس است. معمولا کلاس­های ارشد در این کلاس­ها برگزار می­شود. طبقه اول، شامل کارگاه ابزار دقیق، اتاق های سمعی بصری، چند اتاق اداری، آبدارخانه، اتاق دانشجویان دکتری و دفتر بعضی از اساتید می­باشد. طبقه دوم نیز شامل اتاقهایی برای دانشجویان دکتری و برخی دیگر از اساتید است.

انجمن علمی دانشکده بسیار فعال است و رابطه قوی ای نیز با اعضای بسیج دانشکده دارد. مسابقات متعددی را هر ساله برگزار می­کند. گروه سیمرغ نیز در دانشکده وجود دارد که تقریباً هر کار درسی و غیر درسی در جهت رشد دانشجویان انجام می­دهد. از تهیه جزوات و نمونه سؤالات اساتید، تا برگزاری مسابقات ساخت گلایدر و تشکیل تیم برای شرکت در مسابقات خارج دانشگاه؛ همه در این گروه انجام می­شود. به دانشجویان ورودی جدید توصیه می­شود که حتماً با فعالیت­های این گروه آشنا شوند.

سایت و سالن مطالعه دانشکده، معمولاً پُر است و دانشجویان در این مکان­ها به بحث و تبادل نظر می­پردازند. البته همیشه کار علمی انجام نمی­دهند و این بحث ممکن است راجع به بازی فوتبال شب گذشته هم باشد!

در کل جو صمیمی میان دانشجویان برقرار است.

مهندسی هوافضای صنعتی شریف از دیدگاه سازه ای

دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف،6 تا هیئت علمی  سازه ای داره اعم از 3 تا استاد تمام، 1 دانشیار و 2 استادیارزمینه های کاری این اساتید باهم فرق می کنه. این رو قبل از هر چیز بگم که رابطه ی استاد و دانشجو در میان تمام این 6 استاد به خوبی وجود داره و همه از شرایط اخلاقی و رفتاری خوبی برخوردار هستند.

دکتر حدادپور:استاد تمام. زمینه تخصصی:آیروالاستیسیته. البته ایشون درمورد زمینه های مختلف دیگه ای هم مقاله دارند و خیلی باسواد هستند. دانشجوهای دکترای خوبی هم دارند که میتونن به بچه های ارشد کمک شایانی بکنند. استاد بااخلاق و متینی هستند.

دکتر دهقانی فیروزآبادی:استادیار جوان دانشکده که از دانشجوهای دکتر حدادپور بودند. زمینه تخصصی:آیروالاستیسیته، نانو. از ویژگی های بارز ایشون این است که واقعا تشنه علم هستند و اسم بعضی ایده های خودشون رو گذاشتند ایده های مترویییعنی توی مترو به این ایده ها رسیدن! خیلی فعال هستند و هرکی با این استاد پایان نامشو برداره مطمئنا چند تا مقاله خوب از توش درمیاره. از لحاظ اخلاقی هم که واقعا عالی هستند و حرف ندارن.

دکتر حسینی کردخیلیاستادیار و مدیر گروه فعلی سازه. زمینه تخصصی: برهمکنش سازه و سیال، نانو و ارتعاشات رندوم. فوق العاده خاکی هستند و لینکهای خوبی در صنعت دارند و البته دانشجوهای دکترای قهاری هم دارند. رابطه با دانشجوها در کلاس و خارج از کلاس عالی است. از اخلاق خوبی هم برخوردار هستند.

دکتر عابدیان:استاد تمام. زمینه تخصصی : کامپوزیت و فرآیند تولید آن. ترم پیش برای فرصت مطالعاتی به کانادا سفرکرده بودند. ایشان نیز بسیار خاکی و مهربان هستند و دانشجوهاش باهم خوب لینک میشوند و رابطه ی نزدیکی بینشون برقراره. فوق العاده خوش اخلاق هستند. دانشجوهای خودش رو به اسم کوچیکصدا میکنن!(ارتباط نزدیک با دانشجو).

دکتر ادیب :استاد تمام. زمینه تخصصی: خزش و خستگی و افزایش طول عمر سازه. در صنعت فعال هستند و عمر تجهیزات صنعتی را افزایش می دهند. مهربان هستند و خوش اخلاق. بسیار انسان شریفی هستند.دکتر کوچک زاده:دانشیار. زمینه تخصصی : کامپوزیت، تئوری صفحات و پوسته هاشوخ طبع و مهربان هستند. دانشجوهای ارشد و دکترای واقعا قوی دارند. بسیار باانضباط هستند و برای هر چیزی دستور مشخصی دارند. معاون آموزشی دانشکده هستند و فوق العاده قانون گرا هستند. فوق العاده دوست داشتنی هستند و به دانشجوهاشون تا اونجا که بتونن کمک میکنن


مهندسی هوافضای صنعتی شریف از دیدگاه پیشرانشی

کیفیت استادان موجود در این دانشکده واقعا قابل تحسین می باشد، چرا که هرکدام در زمینه خاص کاری خودشان واقعا حرف اول رو میزنند و شاید رو دست نداشته باشند.اولش این رو بگم که اینجا در زمینه پیشرانش بیشتر تمرکز بر روی موتورهای هواتنفسی هست و خیلی خیلی کم بحث موشکی دایر می باشد. بر عکس خواجه نصیر! بیایم كمی با اساتید پیشرانشی دانشكده مهندسی هوافضای شریف آشنا بشیم:

-  دکتر قربانیانایشون ضمن اینکه یکی از باسواد ترین و کوشاترین استادان این دانشکده هستند، خیلی جدی و سخت گیر در مطالبات درسی هستند، طوری که یک دوره برای پاس کردن درس ایشون، بچه ها بدون اغراق و راست و حسینی می گفتند مجبور بودیم تا 4 تا کتاب رو بخونیم تا تازه بتونیم نمره ی پاسی از ایشون بگیریم، اما خداییش اینطور هم نیست، و بسته به دوره های سال های مختلف اخلاق ایشون هم تغییر میکنه و سخت گیری هاش کمی (یعنی یه ذره) بالا پایین میره ولی کلا با دانشجوهای خودش حال میکنه و اگر تعداد کلاسش 5 نفر باشه، شده که چند تا بالای 19 هم داده ، ولی کلا سخت گیره و اگر درسی را با ایشون بگیرید، خداییش استادی میشی تو اون درس!

زمینه کاری ایشون، توربوماشین می باشد، یعنی کار بر روی کمپرسور، توربین، توربین بخار و چیزای دیگه که بخشیش با سی اف دی هستایشون معمولا استاد راهنمای دانشجوهای کنکوری نمیشه، مگه 1 دونه اونم چی بشه، و بیشتر با بچه های استعداد درخشانی شریف و دانشگاهای دیگه که بدون کنکور اومدن کار میکنه ...یه چیزی بگم که دانشجوهای ایشون رو همه جا قبول دارن، چون میدونن که واقعا دانشجوهای کاربلدی هستند.

- دکتر محمد فرشچیدوستان عزیز این استاد واقعا و واقعا و خداییش توی احتراق هوافضایی ها حرف اول رو توی ایران میزنه، باید سر کلاس هاش باشین تا بفهمین چی میگم . بحث احتراق و ناپایداری احتراق و شعله، توی خون ایشون هست، امیدوارم منظورم رو کامل بگیرید، کم پیدا میشه چیزی که ایشون بلد نباشه، و کلاس هاش فوق العاده گیرایی مطلب داره، یعنی باید بشینی و یاد بگیری

یادمه یه بار یکی از استادای احتراق مکانیک در وصف ایشون گفته بود که من باید برم بشینم سر کلاس دکتر فرشچی، تا یه چیزایی رو یاد بگیرم. خلاصه اینکه، آدم با سوادی هست، اما در وصف اخلاقیات ایشون بسیار آدم منظمیه و خیلی سر دانشجوهاش وقت میذاره

دوستان یعنی اینکه، اگر استاد راهنمای کسی باشه، یه خورده پدرش رو در میاره ولی واقعا از زیر دست ایشون باسواد در میاد، یادمه در وصف ایشون میگن که اگر دانشجوش بودی و بهت گفت برو دفاع کن، یعنی اینکه دیگه هیچ و هیچ نگرانی نداشته باش، چون هر چی بپرسن ازت جواب خواهی داد

ایشون بیشتر روی کارهای اکسپریمنتال کار میکنه، یعنی کارهای تجربی و زیاد از سی اف دی خوشش نمیاد، ولی الان ها که بودجه های علمی کم شده ، کم کم داره استفادش از سی اف دی بیشتر میشه

البته اشتباه نکنید، ایشون در مباحث احتراقی به طور نسبی از نرم افزارهای ویژه اون استفاده میکنن. چنانچه به مباحث احتراقی و اینکه چه اتفاقاتی در محفظه احتراق موتورهای هواتنفسی می افته علاقه مندید، شما رو به این دانشکده دعوت میکنم تا با ایشون ارتباط برقرار کنید

 

 

+ نوشته شده توسط امین رشیدشمالی و مجتبی حیدری
[ یکشنبه 22 دی 1392 ] [ 06:31 ب.ظ ] [ محمد بهرامی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

ساعت فلش

كد ساعت

Online User IS