تبلیغات

mouse code

كد ماوس

هوافضا

هوافضا
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
سطح مطالب وبلاگ در چه سطحی است؟


گرچه با توجه به شرایط کنونی منطقه ای و جهانی، دلیلی برای رویارویی نظامی ترکیه و اسرائیل وجود ندارد، اما با توجه به اینکه هر دو کشور در شرق دریای مدیترانه واقع شده اند و با توجه به حادثه حمله سال 2011 اسرائیل به کشتی مرمره آبی که قصد کمک رسانی به غزه را داشت و تنش جدی بین اسرائیل و ترکیه را در پی داشت ، بررسی نتیجه رویارویی هوایی فرضی میان این دو کشور خالی از لطف نیست.
در یک سناریوی فرضی با توجه به اینکه ترکیه محاصره غزه از سوی اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و هر نوع تدبیری را در جهت تامین و حفظ سیر و سفر دریایی در مدیترانه شرقی اتخاذ خواهد کرد، اگر همانند سال 2011 کشتیهای کمکرسان ترک این بار با اسکورت کشتیهای جنگی، وارد آبهای ساحلی غزه شوند که به صورت غیر مشروع تحت محاصره اسرائیل قرار دارد، جنگ دریایی با اسرائیل محتمل خواهد بود.
گفته می شود بدون در نظر گرفتن نیروی هوایی طرفین، ناوگان قدرتمند ترکیه در جنگ دریایی با اسرائیل ، قاطعانه شکست سختی بر اسرائیل وارد خواهند کرد؛ ولی اگر جنگ دریایی در مدیترانه شرقی آغاز شود، جنگ هوایی نیز بیدرنگ آغاز خواهد شد. بنابراین مقایسه نیروی هوایی ترکیه و اسرائیل ضروری است. در ادامه به اختصار به مقایسه نیروی هوایی دو کشور می پردازیم.
نیروی هوایی اسرائیل از هواپیماهای جنگی کارآمدتر و مدرنتر نسبت به ترکیه بهره می برد، ‌بنابراین نبرد هوایی با اسرائیل چالش بزرگی برای ارتش ترکیه خواهد بود.
ترکیه در حال حاضر دارای 203 فروند هواپیمای f-16 c/d است. این هواپیماها مدلF-16 بلوک 30 و بلوک 40 هستند و نسبت به هواپیماهای f-16 بلوک 50 و + 52  قدیمیتر محسوب می شوند. ترکیه از آمریکا در خواست کرده است 30 فروند هواپیمای F-16 بلوک 50 را به ترکیه تحویل دهد، ولی این هواپیماها هنوز به طور کامل به نیروی هوایی ترکیه تحویل داده نشده اند.

نیروی هوایی ترکیه همچنین دارای 157 فروند هواپیمای نسل قدیم f-4E است که مدرنیزه شده اند.


در طرف مقابل، جنگنده های F-16 ستون فقرات نیروی هوایی اسرائیل را تشکیل می دهند. اسرائیل دارای 339 فروند هواپیمای F-16 است که 102 فروند آنها f-16 بلوک +52 است .اسرائیل همچنین دارای 83 فروند هواپیمای F-15 EAGLE است.
هواپیمای f-15 نسبت به هواپیمای F-16 دارای جثه بزرگتری، برد زیادتر و قدرت رهگیری بسیار بالاتر است. در مجموع اسرائیل کاملا  نسبت به ترکیه برتری هوایی دارد؛ علاوه بر آن دارای تکنولوژی برتری نسبت به ترکیه نیز هست.

یکی از موارد برتری تکنولوژیکی اسرائیل این است که آمریکا هنگامی که به متحد خود هواپیما می فروشد، آنها را به سیستم جنگ الکترونیک تشخیص هواپیمای دوست از دشمن (IFF) مجهز می کند. این سیستم از راه دور و خارج از حوزه دید، هواپیمای دشمن را شناسایی کرده و به صورت خودکار موشکها را شلیک می کند.
اسرائیل به عنوان متحد راهبردی ویژه، کدهای شناسایی الکترونیک را از آمریکا دریافت کرده است . بدین سبب اسرائیل، به طور مستقیم برنامه های جنگ الکترونیک را خود تنظیم و دوست و دشمن را تعریف و شناسایی می کند.

هواپیماهای ترکیه که از آمریکا خریداری شده اند، طبق برنامه نویسی آمریکا دوست و دشمن را شناسایی و تفکیک می کنند، بنابراین سیستمهای هوایی اسرائیل را دشمن محسوب نمی کند . آمریکا حق کد گذاری و تغییر کدها را به ترکیه نداده و تغییر کد هواپیماهای ترکیه را نیز ممنوع کرده است. هواپیماهای ترکیه نمی توانند هواپیماهای اسرائیل را به عنوان دشمن شناسایی و منهدم کنند.


در جنگ هوایی ترکیه و اسرائیل بدون آنکه هواپیماهای اسرائیل در حوزه دید خلبانان ترک قرار بگیرند، می توانند هواپیماهای ترک را از مسافت دور شناسایی و با موشک منهدم کنند.
دیگر امتیاز اسرائیل این است که کنترل نبرد هوایی از طریق ماهواره ها را در اختیار خود دارد.
البته خلبانان ترک اکثرا در مسابقات مانور و جنگ هوایی ناتو پیشتاز بوده و در رتبه اول قرار دارند، ولی اسرائیل دارای هواپیماهای جنگی نسل جدید با قدرت جنگی برتر است و ترکیه در نبرد هوایی با اسرائیل کار دشواری در پیش خواهد داشت.

____________________________________________________

منابع:

iranbalkan.net

newcoy.persianblog.ir

en.wikipedia.org


[ چهارشنبه 10 اسفند 1390 ] [ 06:23 ب.ظ ] [ محمد بهرامی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

ساعت فلش

كد ساعت

Online User IS